Žena, 57 let

středoškolské vzdělání, osoba s duševním onemocněním.

Před onemocněním pracovala jako administrativní pracovnice. Věnovala se aktivně svým koníčkům, především cyklistice, turistice, plavání, četbě, rodině a zahrádce. Byla vdaná a má dvě děti. Diagnostikované duševní onemocnění má 13 let.

Od počátku onemocnění byla prvních pět let hospitalizovaná každého půl roku. Kvůli onemocnění musela skončit v práci a rozvedl se s ní manžel. S dětmi téma svého onemocnění nedokázala nikdy otevřít.

Duševní onemocnění s sebou přináší překážky v mezilidských vztazích a je nutné, aby nemocný své onemocnění přijal, zaktivizoval se a byl schopen sociálního fungování.

V důsledku nemoci a vlivu léčby, již nebyla tak aktivní jako dříve, měla problémy zvládat domácnost a běžné povinnosti. Nebyla schopna se donutit každý den vstát z postele. Styděla se přijmout status osoby s duševním onemocněním a příjem invalidního důchodu tajila.

Byla dlouhodobý klient sociální služby Dílna sv. Kláry Znojmo – sociálně terapeutické dílny, využívala její podpory sedm let. Její přání v prvopočátcích poskytování služby bylo jasně vymezené a to, že nemá zájem o žádnou práci a umístění se na trh práce. Toto přání korespondovalo s rozhodnutím o přiznání invalidního důchodu, kde měla popsáno, že ani za mimořádných podmínek není umístitelná na trh práce. Z toho pramenil i její životní styl, nastavení a rozhodnutí, že pracovat nikdy nebude. Ztrácela zájem o okolí, stýkala se pouze se synem.

Do sociální služby chodila jen v odpoledních hodinách, její onemocnění a vliv léků jí nedovolovaly, aby vstala v ranních hodinách. Trpěla obrovskými úzkostmi a depresemi, které výrazně omezovaly její fungování ve společnosti. Službu využívala nepravidelně, s ostatními klienty nekomunikovala. Dle jejich slov ji vyhovovala role pasivního pozorovatele. Do komunikace s ostatními, vyjma kamarádky, kterou si našla ve službě, se téměř nezapojovala. Přátelství, které vzniklo ve službě, trvá dodnes.

Postupně se začleňovala, nabídky jakékoliv práce či změny životního stylu, však vždy negovala. Měla obavy, že by nedokázala pravidelně chodit do zaměstnání, a že by nezvládla odvést přidělenou práci.

V čem by se změnil Váš život, kdybyste neměla možnost navštěvovat službu Dílna sv. Kláry Znojmo, sociálně terapeutické dílny?

Zase by se mi vrátili deprese, úzkosti, zhoršil by se mi zdravotní stav.

Dle slov klientky: „Našla jsem si zde nové přátele a známé. Nemám úzkosti, jsem v kolektivu, šiji brože, netrpím samotou, je to pro mě lepší, pro psychiku, jinak bych spala a koukala na televizi a tady to ze mě spadne“

V čem uživatelce nejvíce pomohla docházka do sociální služby Dílna sv. Kláry Znojmo – sociálně terapeutická dílna v období, kdy ji ještě využívala?

V rámci nastaveného individuálního plánu se pracovalo na nastavení pravidelného režimu a pravidelné docházky. Aby se cítila dobře ve společnosti lidí,  rozšířila si okruh pracovních činností a zdokonalila se v nich. Následně byla podpora zaměřena i na oblast zaměstnání.

Pracovníci služby zrealizovali – Workshop Zaměstnávání osob s duševním onemocněním, aby se odbouraly předsudky a uživatelka získala náhled na možnosti uplatnění se na trhu práce, což se dlouhodobou podporou podařilo. Pracovníci poskytli podporu a informace v náhledu na zaměstnávání osob se zdravotním postižením, změny v rámci systému, legislativy. Poskytli příklady dobré praxe, kdy mohou tyto osoby pracovat na zkrácené úvazky a lze pracovní místa přizpůsobovat dle jejich aktuálního zdravotního stavu. Tzn. měnit jejich četnost a délku pracovní doby.  

Workshopu se zúčastnili téměř všichni potencionální zaměstnavatelé OZP z okresu Znojemska, dále pak pracovníci Úřadu práce Znojmo, zástupci Asociace zaměstnávání OZP z Jihomoravského kraje a ostatní spolupracující sociální služby Znojemska.

Tyto dostupné informace a dlouhodobá podpora nejen v této oblasti pomohly, že její předsudky byly prolomeny a ona sama začala uvažovat o možnosti uplatnění se na trhu práce. Toto se následně po sedmi letech v sociální službě podařilo.

V současné době chodí do práce na 4 hod./denně, 5x v týdnu a dle jejich slov na ranní deprese a úzkosti nemá čas. Podporu Dílny sv. Kláry Znojmo, sociálně terapeutické dílny, ani jiné sociální služby v současnosti nevyužívá. Našla si partnera, stále udržuje přátelský vztah s kamarádkou, kterou si našla v sociální službě a daří se jí pracovat na vztazích s rodinou. Nyní žije sama v bytě, syn se osamostatnil.

Uživatelka naplnila své životní potřeby, našla si nové cíle, samostatně funguje ve společnosti.