Krizová pomoc Znojmo
Poslání
Tereza - krizová pomoc Znojmo poskytuje podporu a pomoc osobám na Znojemsku, které se ocitnou v takové životní situaci, jež ohrožuje jejich zdraví či život a klade na ně nepřiměřenou zátěž, kterou nejsou schopny zvládnout vlastními silami. Prostřednictvím podpůrných a motivačních rozhovorů, pomáháme jedincům stabilizovat jejich fyzický, psychický a emocionální stav, aby byla posílena jejich sebedůvěra a schopnost samostatného rozhodování při hodnocení situace.
Kontakt na službu
leták služby - Pomoc obětem domácího násilí
leták služby - Pomoc obětem domácího násilí - důležité kontakty
Jednorázově i opakovaně lze také využít služby online poradna.
Cíle služby
- uživatel, který překoná krizovou situaci a činí kroky, které povedou ke zlepšení jeho životní situace
- naučit uživatele služby orientovat se ve své životní situaci a znát možnosti řešení
Zásady práce s uživateli:
- Poskytování služeb v bezpečném prostředí – služby jsou poskytovány v prostředí, které uživatele nijak nestigmatizuje. Budova, kde je zařízení umístěno, je součástí komplexu kanceláří a lékařských ordinací.
- Rovný, partnerský přístup – pracovníci přistupují ke všem uživatelům jako k rovnocenným partnerům, zajímají se o jejich názory, přání, respektují jejich rozhodnutí.
- Dodržování a podporování lidských práv a důstojnosti uživatelů – pracovníci respektují jedinečnost každého uživatele a to bez ohledu na původ, etnickou příslušnost, mateřský jazyk, věk, zdravotní stav, sexuální orientaci, náboženské či politické vyznání, přesvědčení, socioekonomický status atd. Pracovníci pomáhají uživatelům prosazovat jejich práva – zejména pak právo na zachování lidské důstojnosti
- Respektování individuálních potřeb a přání uživatelů – ke každému uživateli pracovníci přistupují individuálně, zajímají se o jeho cíle, přání, potřeby, které respektují.
- Vedení uživatelů k aktivní participaci na řešení krizové situaci – pracovníci se při práci s uživateli snaží vést každého jedince k samostatnosti, k tomu, aby se aktivně zapojil do řešení problémů, aby se naučil zvládat tyto problémy a krizové situace vlastními silami.
- Dobrovolnost využívání nabízených služeb – každý uživatel se může svobodně rozhodnout, zda chce nebo nechce spolupracovat s našimi pracovníky, zda si přeje nebo nepřeje využívat naši sociální službu a v jaké míře nabízenou pomoc využije.
- Bezúhradnost – každý uživatel má právo využívat naši službu bezplatně. Pracovníci nepožadují za svoji pomoc žádnou finanční náhradu ani věcné dary.
- Zásada důvěrnosti sdělení – informace o uživateli nejsou poskytovány bez souhlasu uživatele třetím osobám! Výjimku tvoří informace, které podléhají zákonem dané ohlašovací povinnosti! Pracovníci služby mají ohlašovací povinnost.
Cílová skupina (okruh osob):
-
osoby v krizi
-
oběti domácího násilí
-
osoby, které vedou rizikový způsob života nebo jsou tímto způsobem života ohroženy
Věková kategorie:
- Služby poskytujeme osobám starším 18-ti let .
Klientům nabízíme tyto činnosti:
- poskytování informací o možnostech řešení nepříznivé životní situace, základní stabilizace (krizová intervence, podpůrné a motivační rozhovory, sdílení a naslouchání, poskytnutí základních informací, poradenství)
- podpora při vyřízení základních dokladů (občanský průkaz, cestovní doklad, rodný list a další)
- základní poradenství v oblasti rodinného a občanského práva poskytnuté sociální pracovnicí (stanovení výživného, úprava styku s dítětem, návrh na rozvod, trestní oznámení a další)
- hmotné zabezpečení (hospodaření s finančními prostředky, podpora při práci s rozpočtem, řešení dluhové problematiky, využití sociálních dávek, vyřízení důchodů)
- posilování rodičovských kompetencí (zvládání výchovných problémů dětí, vedení dítěte k plnění školních povinností, péče o dítě se zdravotním postižením, nebo vážným onemocněním)
- zvládnutí obtížné či konfliktní situace ve vztazích (kontakt se společenským prostředím)
- zajištění základní zdravotní péče (stabilizace zdravotního stavu, vyrovnání se se špatným zdravotním stavem, zvládnutí situace v důsledku vzniklého psychického onemocnění )
- podpora při hledání vhodného bydlení či zaměstnání
- zajištění bezpečí (rozpoznání a řešení rizikového, nebo protiprávního chování směřovaného na osobu, znalost důsledků vlastního rizikového a protiprávního chování, vyrovnání se s důsledky nepředvídaných traumatizujících událostí)
- zvládání vývojových kroků spojených s dospíváním
- zvládání očekávaných životních změn
- podpora při komunikaci s úřady, soudy, policií ČR nebo jinými institucemi
- zprostředkování kontaktu na jiné odborné pracoviště
- zprostředkování navazujících služeb
Odborné sociální poradenství je poskytováno sociální pracovnicí.
Znaky nepříznivé sociální situace, v důsledku kterých může dojít k ohrožení zdraví či života zájemce
Provozní doba :
PO |
8:00 – 11:00 |
12:00 – 15:30 |
ÚT |
8:30 – 11:00 |
12:00 – 16:30 |
ST |
7:30 – 11:00 |
|
ČT |
7:30 – 11:00 |
12:00 – 15:30 |
PÁ |
7:30 – 11:00 |
12:00 – 14:30 |
Forma a frekvence služeb je poskytována na základě respektu k individuálnosti každého člověka, s důrazem na zachování jeho důstojnosti a je směřována k podpoře samostatnosti uživatele.
Služba je poskytována buď prostřednictvím osobních, telefonických či emailových konzultací nebo formou terénní práce. Máme možnost konzultace přes zprávy na našem facebookovém účtu..