Náš tým
Řadu let se věnuje práci se znevýhodněnými rodinami s dětmi. V r. 2007 spoluzaložila sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi Rodinný sociální asistent. Metodicky vede poskytování sociální služby rodinám s dětmi, specializuje se na sociálně vyloučené rodiny. V r. 2023 založila Centrum včasné péče, kde se věnuje aktivitám, které směřují ke zvyšování studijního potenciálu dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Vystudovala sociální práci a personální management a organizační rozvoj. Působí také ve vedení Oblastní charity Znojmo, jako zástupce ředitele má na starosti lidské zdroje a strategické plánování organizace.
Telefon: 739 389 170 tereza.petrickova@znojmo.charita.cz
Ve službě Rodinný sociální asistent pracuje od jejího založení v r. 2007, na kterém se podílela. Do té doby pracovala v organizaci jako koordinátorka Tříkrálové sbírky a fundraiserka. Je diplomovaná specialistka v oboru sociální práce a získala vzdělání v bakalářském studijním oboru Veřejnoprávní studia. Při poskytování služby rodinám s dětmi se specializuje na řešení formálního fungování rodin (vyřizování dokladů, zajištění rodných listů, registrace dětí u pediatra, zajištění odborných lékařů, registrace na úřadě práce, řešení dluhů, nájemní smlouvy apod.) a využívání finanční podpory z nadací. Aktivně spolupracuje s Nadací J§T, Nadací Sirius (Patron ddětí), Dobrý anděl aj. Společně s rodinami řeší plnění školních povinností dětí a rozvoj kompetencí rodičů při předškolní a školní přípravě dětí a řešení nepříznivé sociální situace.
Telefon: 739 523 787 barbora.vitkova@znojmo.charita.cz, vcasna.pece@znojm.charita.cz
Koordinuje Centrum včasné péče, zajišťuje propojení s mateřskými školkami a školami, podílí se na propagaci včasné péče, zajišťuje působení dobrovolníků ve službě Rodinný sociální asistent. Specializuje se na práci s dětmi v rámci včasné péče, a to v jejich domácím prostředí za aktivní účasti rodiče. Vystudovala obor sociální práce na UPOL, absolvovala čtyřletý sebezkušenostní výcvik v přístupu orientovaném na člověka a výcvik v krizové intervenci. V nemocnici Znojmo se věnuje jako psychoterapeut onkologickým pacientům a jejich rodinám. Ke svému sociálnímu vzdělání postupně doplňuje poznatky z pedagogiky (asistent pedagoga, asistent logopeda) a hledá vhodné propojení těchto dvou oborů ve prospěch dětí. Profesně se věnovala více než deset let osobám bez přístřeší jako vedoucí azylového domu pro muže v Třebíči, pracovala v terénu s osobami ohroženými závislostí, byla spoluzakladatelkou služby pro propuštěné vězně AL PASO, působila jako sociální pracovník v azylovém domě pro matky s dětmi. Svoji práci vnímá jako tvořivou, pestrou a smysluplnou. Může v ní uplatňovat své silné stránky – trpělivost, improvizaci, vřelost a smysl pro humor.
Telefon: 607 179 049 adela.kubalikova@znojmo.charita.cz
V rámci služby Rodinný sociální asistent poskytuje terapii hrou v pískoviště dětským klientům. Dlouhodobě se věnuje práci s rodinami, dětmi a v oblasti dobrovolnictví. Vystudovala rehabilitační psychosociální péči o postižené děti, dospělé a staré osoby na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Je frekventantkou šestiletého sebezkušenostním integrativního výcviku zaměřeného na poradenství rodičů a psychoterapii dětí. Absolvovala sebezkušenostní výcvik Sandtray – terapie hrou v pískovišti, výcvik v motivačních rozhovorech, řešení konfliktu technikou mediace, canisterapii, krizové intervence, vedoucí dětských kolektivů a další krátkodobější kurzy. V současné době pracuje také ve své soukromé praxi.
Telefon: 731 619 894 dagmar.drevojanova@znojmo.charita.cz
Vystudovala Gymnázium s humanitním zaměřením v Brně a SOŠ veřejné správy ve Znojmě. Svou odbornost si pravidelně zvyšuje akreditačními kurzy v různých oblastech v rozsahu pracovního vzdělávání. Vzhledem ke svým četným zkušenostem s nejrůznějšími typy klientů od malých dětí až po seniory se v rámci charitní služby Rodinný sociální asistent zaměřuje právě na diagnostiku potřeb rodiny a jejího posílení. Tato práce zahrnuje jednak emocionální podporu rodičů a jejich dětí při zvládání běžných i náročných životních situací, ale také poradenství, které propojuje nejrůznější oblasti jejich života. Rodinám pomáhá koordinovat komunikaci s obornými pracovníky institucí, aby dokázaly uplatnit svoje oprávněné zájmy. Je také nápomocna při řešení praktických záležitostí, které běžný život rodině přináší – zajištění nejrůznějších informací nezbytných pro řešení nepříznivé životní situace rodiny, poskytnutí technické podpory při práci s IT technikou, vyplnění žádostí pro úřady i nadace, jejich podání, konzultace po telefonu, zajištění spojení s materiální a potravinovou pomocí od Charitní záchranné sítě apod.
Telefon: 739 389 283 lenka.novosadova@znojmo.charita.cz
Sociální činnost vystudovala na Gymnázium a Střední odborné škole v Moravských Budějovicích, nyní studuje Vysokou školu polytechnickou v Jihlavě, obor zdravotně sociální pracovník. Svou odbornost si pravidelně zvyšuje akreditačními kurzy v různých oblastech v rozsahu pracovního vzdělávání. Pracovala v odlehčovací službě a domově pro seniory, kde klientům poskytovala přímou péči při zajišťování jejich potřeb. Ve službě Rodinný sociální asistent se specializuje na vyřizování dávek státní sociální podpory a hmotné nouze a kontakty s úřady. Pomáhá rodinám při vyřizování běžných záležitostí rodiny, zaměřuje se na pomoc při uplatňování práv a oprávněných zájmů rodin. Zároveň zajišťuje pomoc rodičům při péči a rozvoji malých dětí. Učí maminky, jak pečovat o novorozené dítě, jak je koupat, krmit, jak dlouho spát, jak je oblékat, jak s nimi trávit čas. Společné řeší vhodné prostředí pro dítě – domácnost bez kouře, vlastní postýlka, vhodná výbavička apod. V rodinám poskytuje úkony včasné péče dětem od narození do osmi let věku. Starším dětem pak pomáhá zvládat požadavky školy a rodičům zvýšit kompetence při řešení jejich životní situace. Energii čerpá z přírody, z procházek po lese a z podpory rodiny. Na svět se dívá otevřenýma očima, váží si obyčejných věcí, raduje se z maličkostí. Na této práci ji baví smysluplnost, potřebnost a různorodost. Lenka má největší radost z toho, když se v rodině situace změní k lepšímu a děti prospívají.
Telefon: 605 521 510 martina.zemankova@znojmo.charita.cz
Svou profesní dráhu zahájila studiem na Přírodovědném lyceu, kde se blíže seznámila s významem vzdělání. Poté se rozhodla stát se asistentkou pedagoga a úspěšně získala diplom v oboru vychovatelství v rámci doplňkového pedagogického studia. Absolvovala šest semestrů studia speciální pedagogiky na Pedagogické fakultě v Olomouci a 4 roky pracovala jako učitelka na 1. stupni základní školy. Tato kombinace vzdělání a praxe jí dala pevný základ pro práci s dětmi. V rámci poskytování včasné péče se specializuje na diagnostiku školní zralosti a přímou terénní práci s dětmi a rodiči, kde se naplno projevuje její vášeň pro práci s dětmi. Pro Martinu není nic uspokojivějšího než být svědkem jejich pokroku a společně tvořit pozitivní změnu.
Telefon: 734 561 800 hana.polackova@znojmo.charita.cz
Vystudovala obor Sociální a charitativní práce na Univerzitě Palackého v Olomouci a zároveň magisterské studium Učitelství odborných předmětů pro SŠ na Ostravské univerzitě. V současné době studuje arteterapii na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě. Během studia pracovala jako dobrovolník v Asociaci pomáhající lidem s autismem a v nízkoprahovém centru pro mládež v Charitě Olomouc, dále také jako osobní asistentka v organizaci SPOLU Olomouc, která podporuje lidi s mentálním postižením a jejich práva. Má zkušenosti jako sociální pracovnice v sociálně aktivizační službě Poradna pro občanství/ občanská a lidská práva, jako doprovázející pracovnice v pěstounských rodinách v organizaci Dobrá rodina. V Salesiánském středisku mládeže se věnovala dětem a mládeži jako pedagog volného času a sociální pracovník a v Charitě Olomouc koordinovala sociálně aktivizační služby pro rodiny Khamoro. Své pracovní zkušenosti s rodinami s dětmi nyní uplatňuje při včasné péči. Věnuje se rozvoji předškolních dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí, kde využívá svých pedagogických dovedností.
Doc. PaedDr. Tatiana Matulayová, Ph.D., Konzultantka a supervizorka včasné péče
Je docentka sociální práce. Absolvovala studium andragogiky, pedagogiky a sociální pedagogiky. Více než 25 let působí na univerzitách na Slovensku, Polsku i v České republice. Ve své výzkumné, publikační a pedagogické činnosti se věnuje participativní sociální práci – speciálně dobrovolnictví, ale i profesionalizaci sociální práce, vzdělávání sociálních pracovníků. Další její doménou jsou metody a inovace v sociální práci s rodinou. Usiluje o rozvoj sociální práce ve školství na Slovensku i v České republice. V České republice iniciovala nejenom první výzkumnou kvantitativní studii zaměřenou na identifikaci potřebnosti sociálního pracovníka na základních školách, pracuje i na projektech inovace služeb pro rodinu. Ve službě poskytuje konzultace realizace včasné péče a zajišťuje supervize.